Viltkamerabilderna i viltforskningens tjänst
I vårt land förfogar jägarna över tiotusentals viltkameror som följer med djuren. Tack vare tjänsten Oma riista har det nu blivit möjligt att ställa det här bildmaterialet till viltforskningens förfogande. Vilket gynnar både jägarna, viltförvaltningen och viltforskningen.
Tack vare Oma riista kan jägarna nu få sina viltkamerabilder inspelade så att de kan bläddra igenom dem och anteckna sina observationer av vilt. Funktionen underlättar för jägarna eftersom det på det här sättet går snabbare och enklare att bläddra fram bilderna som intresserar.
Visionen: automatisk igenkänning för uppskattning av stammarna
Det långsiktiga målet för funktionen är att skapa automatiserad igenkänning av viltarter. I vår framtidsvision gör den artificiella intelligensen (AI) jobbet med att känna igen de jaktbara djuren på bilderna som kameran skickar till Oma riista, både stillbilder och videor. Det här materialet skulle vi också kunna använda till populationsmodelleringar och undersökningar av stammarnas storlek och struktur.
För att AI med tiden ska lära sig att scanna videoband och automatiskt plocka ut bilder av vilt behöver vi mellansteg där människan berättar för AI-algoritmerna vad bilderna föreställer. Därför framskrider processen steg för steg. Om vi lyckas med det här så blir det möjligt att året om få in ett automatiserat material om samtliga viltarter.
Samtidigt förbereder vi oss för viltinventeringar som på grund av klimatförändringen är snölösa. Viltkamerorna ger oss ett nytt verktyg som också fungerar för flerartsförvaltningen av de stora rovdjuren och hjortdjuren, förutsatt att vi kan nå en tillräckligt hög grad av automatisering.
I framtiden kan det således bli möjligt att få tidiga prognosmodeller eller uppskattningar via informationen om de stora rovdjurens kullar som har influtit redan under våren och sommaren – detta med tanke på höstens jakt. Det skulle också bli möjligt att uppskatta storleken på hjortdjurens stammar med ännu större träffsäkerhet före jakten – detta utifrån observationerna av kalvar.
För dem som har betalat jaktvårdsavgiften
Det skulle inte krävas någon separat avgift för kamerafunktionerna i Oma riista, men de skulle vara tillgängliga enbart för dem som har betalat jaktkortet. Till en början skulle funktionerna finnas enbart i Oma riista-appen.
För att komma igång med funktionen krävs det att du godkänner användarvillkoren. Användaren förbinder sig att överlåta bild- och videomaterialet till Finlands viltcentral och viltforskningen. I gengäld får jägaren tillgång till ett enkelt sätt att gå igenom videorna från sina viltkameror och bokföra observationerna. Tjänsten konkurrerar inte heller med de kommersiella aktörerna som bildarkiv utan erbjuder ett okomplicerat sätt att omvandla bilder till viltobservationer.
Appen finns för Android och iOS från och med version 2.8.0.
Lätt att komma igång med
I Oma riista-appen skapar du en viltkamerapunkt, det vill säga att du bestämmer positionen för kameran. Därefter fyller du ut med information som om kameran står vid en slicksten, en utfodring, en viltstig, en åtel eller på någon annan plats. Tjänsten skapar sedan en egen epostadress åt kameran som fungerar som mottagande adress.
När kameran börjar skicka bilder till Oma riista så visas bilderna efter varandra. Det är enkelt att bläddra och klicka upp bilder som intresserar. När bilden är öppnad och djuret identifierat som jaktbart kan du anteckna observationen med några få klick. Positionen och tidpunkten är ju redan kända.
Om det finns flera arter på samma bild så går det att bokföra dem separat. Ett par som har fångats på bild utgör ett oerhört värdefullt material för foskningen.
Bilderna sparas i två veckor.
Eftersom en viltkamera kan skicka hundratals bilder per dygn blir bilderna inte sparade permanent utan sparas i två veckor. Därefter raderas de. Bilderna som har omvandlats till en observation blir däremot sparade permanent, med tillhörande anteckningar. Antalet kameror per användare är begränsat till tio stycken.
Den fortsatta utvecklingen av funktionerna
På listan över utvecklingsönskemål finner vi stöd för videoklipp, delningsfunktioner, tänkbara föreningsfunktioner, större sparkapacitet och gränssnitt för informationsöverföring. Egenskaperna kommer att tillföras steg för steg enligt tillgängliga resurser.
Vem ser mina bilder och hur blir de behandlade?
- I princip är bilderna personliga.
- Viltcentralen granskar bilder enbart om särskilda skäl föreligger.
- En video eller stillbild som har omvandlats till en observation visas för viltcentralens anställda samt viltforskare på Luke och universiteten.
- Om misstanken uppstår att i tjänsten har sparats material som stider mot användningsvillkoren kan OR-tjänstens huvudanvändare granska materialet och radera det, och förhindra otillåten eller osaklig användning.
- När bildmaterialet behandlas på Finlands viltcentral eller av viltforskare raderar de bilder med personer.