Hundutbildning och hundprov – avvikelserna från skyldighetenatt hålla hund kopplad
Huvudregeln i jaktlagen är klar – hundar ska hållas kopplade under tiden 1.3 till 19.8. Under fortplantningstiden är många arter väldigt känsliga för störningar och syftet med bestämmelsen är att låta djuren fortplanta sig i fred.
Jaktlagen tillåter avvikelser från kopplingsskyldigheten för utbildning av hönshundar och andra fågelhundar om detta görs utan att störa fredat vilt under den här tiden.
Finlands viltcentral kan bevilja tillstånd för hundprov och hundutbildning, men provet och utbildningen ska ske på ett sådant sätt att fredat vilt inte blir stört under fortplantningstiden.
Här är det viktigt att notera att utbildning och jaktprov för hundar som jagar stora rovdjur alltid kräver tillstånd av viltcentralen. Hittills har tillstånd beviljats för utbildning och prov för hundar som jagar björn.
Under planering är tillstånd för att utbilda hundar som används för jakt på varg. Viltcentralen informerar senare i år om ansökningen för sådana tillstånd.
Utbildning och prov för björnjagande hundar kräver alltid tillstånd
Det krävs alltid ett tillstånd beviljat av Finlands viltcentral för att ordna utbildning och anlagsprov för björnjagande hundar. I övriga fall, med undantag för jakt, är det förbjudet att avsiktligt störa en björn.
Tillstånd beviljas för jakttiden för björn, alltså från 20.8 till 31.10. I allmänhet ansöker man om tillstånd för ett större område, som ett kenneldistrikt eller en hundförening. Då avgör tillståndsinnehavaren hur enskilda jakthundsägare disponerar licensen.
Tillståndsinnehavaren och användaren är bundna av inte bara lagstiftningen utan också av villkoren i viltcentralens beslut. Villkoren berör sådant som anmälningsskyldigheten och tidsåtgången för provet eller utbildningen. Villkoren avgränsar också vilka björnindivider som utbildningen eller provet får vara riktat mot.
Anmälan till polisen eller gränsbevakningen
När en hund ska arbeta med björn – utbildning och prov – ska en anmälan göras till polisen och i gränskommunerna också till gränsbevakningen. Anmälningen görs per e-post till adressen som står angiven i beslutet. Anmälningen ska göras när det har konstaterats att måldjuret är en björn. Om hunden på eget initiativ byter måldjur till en björn eller stöter upp en björn räknas detta inte som ett brott mot tillståndsvillkoren. Om anmälningen däremot blir ogjord så betraktas utbildningen inte som en tillståndsbelagd laglig verksamhet utan som olovligt störande av björn.
De djurskyddsmässiga begränsningarna
En utbildning eller ett prov som görs med tillstånd får inte vara riktad mot ungar som är yngre än ett år eller mot honor med ungar som är yngre en ett år. Utbildningen eller provet får vara riktat mot samma björnindivid i högst fem timmar och bara en gång per dygn. Högst två hundar får samtidigt delta i varje utbildningshelhet. Helheternas varaktighet och antalet hundar är begränsade av djurskyddsskäl.
Viltcentralens tillstånd för hundprov
Finlands viltcentral beviljar årligen tillstånd för hundprov under kopplingstiden. Det viktiga är här att fredat vilt inte får störas under proven. Dessutom ska deltagarna i provet följa villkoren som viltcentralen har bestämt.
Till de vanligaste proven som viltcentralen beviljar tillstånd för hör olika slag av vattenarbete för jakthundar. Vattnen och stränderna utgör på många håll viktiga kullmiljöer för sjöfåglarna och platsen för provet ska därför väljas med omsorg.
I de beviljade tillstånden avgränsar viltcentralen genom villkoren områdena där prov får hållas. Före den första augusti är det inte tillåtet att ordna prov med tillstånd beviljat av viltcentralen i sådana vattendrag där tät växtlighet hindrar fortlöpande övervakning av hunden som gör provet. Tillstånd beviljas dock för hela sommaren.
Avsikten med att avgränsa provplatserna är att freda sjöfåglarnas häckning under den känsliga tiden. Tillståndsinnehavaren och provarrangören ansvarar för att platsen är lämplig och att tillståndsvillkoren blir följda.
Fågelhundar kan utbildas utan att störa viltet
Med stöd av undantagen i jaktlagen är det året om tillåtet att utbilda hönshundar och andra fågelhundar. Under kopplingstiden ska utbildningen verkställas så, att fredat vilt inte blir stört. Det kan handla om sådant som apportträning eller sök på en plats där det säkert inte finns vilt.
Utbildning som handlar om att leta efter vilt, skälla på vilt eller stå för vilt räknas inte som utbildning i enlighet med undantagen. Även här ska hundföraren komma ihåg att ansvaret för hundens agerande alltid vilar på honom eller henne.
Jaktlagen 37 §
Under fredningstiden får vilt inte jagas eller skadas, inte heller spel, häckning eller ungar störas.
Jaktlagen 51 §
Från den 1 mars till den 19 augusti skall hundar som är utomhus hållas kopplade eller så att de omedelbart kan kopplas.
Avvikelse från förbudet får göras när hönshundar eller andra fågelhundar dresseras utan att fredat vilt ofredas under fortplantningstiden.
Jaktlagen 52 §
Finlands viltcentral kan ge dispens från skyldigheten som förskrivs i 51 § 1 mom. när hundprov anordnas eller hundar dresseras. Hundproven och dressyren ska ske så att fredat vilt inte ofredas under sin fortplantningstid.
För anordnande av jaktprov för hundar som används för jakt på varg, brunbjörn, utter och lodjur och då sådana hundar dresseras krävs dock tillstånd av Finlands viltcentral.