Vesilintujen metsästysrajoituksia jatketaan – metsähanhen metsästys sallitaan laajemmalla alueella

Maa- ja metsätalousministeriö on antanut vesilintujen metsästystä rajoittavat asetukset alkavalle metsästyskaudelle. Asetusten tavoitteena on varmistaa vesilintujen metsästyksen kestävyys.

Kuva: Harri Taavetti
Julkaistu15.7.2026

Maa- ja metsätalousministeriön asetuksella jatketaan vesilintujen hämärämetsästyksen kieltoa kolmen vuoden määräajaksi 31.7.2029 saakka. Vesilintujen hämärämetsästys on kielletty auringonlaskua seuraavan tunnin päättymisestä alkaen aina auringonnousua edeltävän tunnin alkuun saakka.

Lisäksi asetuksilla säädetään metsähanhen, merihanhen ja nokikanan metsästysrajoituksista ja -kielloista. Nokikanan metsästyskieltoa jatkettiin kolmella vuodella ja aiemmin annetun asetuksen perusteella punasotkan metsästys on edelleen kielletty. Edelleen ovat voimassa allin ja haahkan metsästystä koskevat rajoitukset.

Metsähanhen metsästysalueet laajenevat rajattuihin Pohjois-Karjalan, Pohjois-Savon ja Etelä-Savon kuntiin, mutta metsästys on edelleen kiellettyä osassa maata kokonaan. Merihanhen metsästyskieltoa sisämaassa sekä rannikkoalueen saaliskiintiötä sekä aikaistetun peltometsästyksen rajoitusta jatketaan vuoden määräajaksi.

Katso asetusten tarkempi sisältö maa- ja metsästalousministeriön tiedotteesta (mmm.fi)

Metsästäjälehti
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen.