Europeiska bävrar ska ersätta de kanadensiska
Finlands viltcentral har inlett ett projekt för att hålla de båda bäverarterna åtskilda och få den europeiska bäverstammen att växa.
Här i vårt land lever två bäverarter; vår ursprungliga europeiska bäver (Castor fiber) och den främmande kanadensiska arten (Castor canadensis). Den 24 juni överfördes den kanadensiska bävern till EU:s förteckning över främmande arter och definierades som en skadlig, främmande art.
Det nu inledda projektet bygger på vår skötsel- och förvaltningsplan där syftet är att på lång sikt ersätta de kanadensiska bävrarna med europeiska.
Målsättningarna
Målet i vår skötsel- och förvaltningsplan för de två bäverstammarna är att förstärka och bevara den europeiska bävern på en gynnsam skyddsnivå. Den hållbara jakten på europeisk bäver ska säkras medan utbredningen för den kanadensiska ska begränsas. Samtidigt stöder vi också den europeiska bäverns utbredning till nya trakter.
Det primära syftet med Finlands viltcentrals nya projekt är att efter hand låta den europeiska bävern växa och ersätta den kanadensiska.
Med buffertzoner som metod
Vi börjar med att skapa bäverfria buffertzoner mellan de två arterna. När zonerna väl är tömda på bävrar kan vi börja flytta dem mot kanadensarnas förekomstområden och samtidigt skapa utrymme för de europeiska bävrarna att breda ut sig på naturlig väg.
Skapandet av buffertzoner är den främsta och mest brådskande åtgärden för att skilja åt de båda bäverarterna. Längre fram kan vi också fundera på en förbättring av den europeiska bäverns genetiska mångfald.
Vi behöver DNA-prover
Naturresursinstitutet har i åratal undersökt bävrarnas DNA via gnagspån och vävnadsprover som jägare har skickat in. Artbestämningen görs utifrån DNA:t. Ytterligare information om det här finner du på webbplatsen luonnonvaratieto.luke.fi > svenska. Analyserandet av prover kommer att vara viktigt också i fortsättningen, i synnerhet i trakter där vi vet att de båda arterna lever nära varandra.
Den kanadensiska bävern
- Ingen licensansökan behövs för jakten.
- Fredad under tiden 1.5–19.8.
Den europeiska bävern
- Jakten är licensbelagd.
- Jord- och skogsbruksministeriet fastställer med en förordning i vilka områden Finlands viltcentral får bevilja licenser.