Skärpt uppmärksamhet! Den afrikanska svinpesten sprider sig i vårt närområde
Publicerad7.9.2025Under årets sommar har det förekommit många fall av afrikansk svinpest i Estland, Lettland och Polen. I Estland har sjukdomen konstaterats i fem separata svingårdar, av vilka fyra är mycket stora. För att hindra sjukdomen från att sprida sig har esterna varit tvungna att avliva drygt 17 000 svin.
Anmäl misstänkta fall av pest
Livsmedelsverket påminner om att det är avgörande att vi är uppmärksamma och jobbar förebyggande. Likaså är det väldigt viktigt att anmäla symptom som kan bero på pest. Detta för att vi ska upptäcka sjukdomsfall på ett tidigt stadium och effektivt kunna förhindra ytterligare spridning.
Det är viktigt att anmäla vildsvin som påträffas döda till den kommunala veterinären eller till länsveterinären så att Livsmedelsverket kan undersöka kroppen.
Och, som vi har sagt förut; kom ihåg att skicka in prover av fällda vildsvin till Livsmedelsverket!
Sprid inte smitta oavsiktligt!
- Vid hemresa från utlandet: ta inte med dig kött, korv eller andra animaliska produkter – de kan bära ASF-virus. Destruera överbliven matsäck.
- Utomlands: undvik att röra vilda djur, i synnerhet vildsvin.
- Tvätta och desinficera kängorna och ytterkläderna efter jaktresan.