Kuva Juha Sahlgren

Kainuun metsäpeurakanta jatkaa laskuaan – kehitys alkaa olla kriittistä

Julkaistu16.4.2026

Luonnonvarakeskuksen (Luke) arvion mukaan Kainuussa talvehti kuluvana talvena vajaa 600 metsäpeuraa. Kolmen viime vuoden aikana kanta on heikentynyt keskimäärin 15 prosentin vuosivauhtia.

– Metsäpeurakannan vähenemisen taustalla on poikkeuksellisen heikko vasatuotto syksyllä 2024 ja 2025. Pitkäaikaisten pantaseurantojen perusteella heikko vasatuotto johtuu pääosin suurpetojen saalistuksesta. Kainuun kannan merkittävin lisääntymisalue on suppea, minkä seurauksena vasojen kuolleisuus todennäköisesti vaihtelee herkästi. Kannan tila on nyt samanlainen kuin 2010-luvun pahimpina vuosina, eikä peurakanta kestä useita vastaavia vuosia ilman, että sukupuuttoriski kasvaa merkittävästi, kertoo erikoistutkija Antti Paasivaara Lukesta.

Vasojen osuus Kainuun talvikannasta jäi tänä vuonna noin 6,5 prosenttiin, kun normaalisti osuus on ollut 10–15 prosenttia.

Tänä talvena peuralaumoja havaittiin enimmäkseen Sotkamon taajaman ja Hiidenportin välisellä harjualueella, Paltamon Kontiomäen ja Ristijärven raja-alueella ja joitakin myös Kuhmon Vepsän alueella. Kuolleita metsäpeuroja ei laskennassa havaittu.

Kainuun metsäpeuroihin vaikuttavat eniten elinympäristöjen rajallisuus, suurpedot ja liikenne. Venäjällä metsäpeurakantaa rajoittaa lisäksi salametsästys.

Metsästäjälehti
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen.